مقالات

شیدینگ لب و عوارض انجام آن

شیدینگ لب

شیدینگ لب یکی از انواع تکنیک‌های آرایش دائم است. در شیدینگ لب اگر از بهترین رنگ برای پوست شما استفاده شود، آرایشی ملایم و زیبا بر روی لب‌های خود خواهید داشت. همین امر از تفاوت‌ شیدینگ لب و رژلب است. چراکه در تکنیک رژلب تمامی رنگ‌ها بعد از مدتی تغییر رنگ خواهند داد. مهم‌ترین نکته‌ای که در این تکنیک از آرایش دائم برای عموم اهمیت دارد، قیمت و عوارض شیدینگ لب است که در ادامه این مطلب از سایت نیلوفر کاظمی به توضیح کامل تمامی این موارد اشاره کرده‌ایم.

امروزه روش‌های مختلفی برای آرایش لب وجود دارد. برای مثال این روش‌ها عبارتند از انواع رژلب و خط لب، تزریق ژل، تاتو خط لب، رژلب دائم و شیدینگ. اگر شما هم جزو افرادی هستید که زمان کافی برای آرایش کردن ندارید می‌توانید از تکنیک شیدینگ استفاده کنید. اما اگر نمی‌دانید که این تکنیک چه مزایا و معایبی دارد. اصلا نگران نباشید. چراکه ما در ادامه این مطلب به این سوالات پاسخ داده‌ایم.

شیدینگ لب چیست؟

این تکنیک یکی از روش‌های آرایشی و زیبایی است که باعث تغییر رنگ لب‌ها می‌شود. این روش در واقع نوعی تاتو است که رنگ لب‌ها را برای مدت طولانی تغییر می‌دهد. اما با وجود اینکه تاتو لب جزو دستهآرایش دائم قرار دارد، اما شیدینگ مانند میکروبلیدینگ ابرو و میروپیگمنتیشن یک روش دائمی نیست و بعد از مدتی لب شما به حالت قبل برمیگردد.

نحوه انجام شیدینگ

تکنیک شیدینگ برای تقویت و پر رنگ کردن رنگ طبیعی لب کاربرد دارد. در این روش با استفاده از دستگاه و سوزن‌های مخصوص، رنگ مناسب لب را به بافت لب تزریق می‌کنند. برای اطمینان از عدم حساسیت نسبت به این رنگ‌ها باید پیگمنتر قبل از انجام کار تست حساسیت انجام دهد. به طور کلی در زیر به مراحل انجام شیدینگ اشاره کرده‌ایم:

انتخاب بهترین رنگ برای شیدینگ لب

اولین مرحله برای انجام شیدینگ لب، انتخاب بهترین رنگ است. این مرحله اهمیت زیادی دارد. چراکه اگر رنگ مناسبی استفاده نشود نتیجه کار بسیار بد خواهد شد. رنگ لب‌ها باید متناسب با تناژ پوستی و رنگ طبیعی لب باشد.

قرینه سازی لب‌ها

در مرحله دوم باید قرینه سازی لب‌ها انجام شود. برای این منظور با اندازه گیری دقیق، عدم قرینه بودن لب‌ها را برطرف کنند و لب‌ها را به فرم دلخواه تغییر دهند.

استفاده از بی‌حسی

برای بی حس کردن لب از مواد بیحسی مختلفی مثل ژل‌های بی‌حس کننده، کرم‌های بی حس کننده، داروهای تزریقی و… استفاده می‌شود. مدت زمان بی‌حسی لب بستگی به مواد بیحسی دارد. معمولا بیشتر بی‌حس کننده‌ها بعد از 20 الی 40 دقیقه تاثیر بیحسی را بر روی لب‌ها می‌گذارند.

آماده سازی دستگاه تاتو

برای آماده سازی دستگاه تاتو باید رنگ مورد نظر در داخل دستگاه قرار داده شود. نوع سوزن و اندازه آن متناسب با نوع شیدینگ لب مورد نظر است. سپس سوزن را بر روی دستگاه سواز می‌کنند. در این مرحله بعد از آماده سازی دستگاه تاتو، کار شدینگ آغاز می‌شود.

مزایا شیدینگ لب

از جمله مزیت‌هایی که این تکنیک دارد عبارت است از:

 • اصلاح تغییر رنگ لب
 • اصلاح فرم لب
 • رفع مشکلات و ایرادهای لب
 • برجسته شدن لب‌ها با حفظ حالت طبیعی
 • شادابی و جوانتر شدن چهره

معایب و عوارض شیدینگ لب

شیدینگ لب مثل تمامی روش‌های زیبایی معایب خاص خودش را دارد. در زیر به برخی از عوارض و معایب این تکنیک اشاره کرده‌ایم:

 • ورم کردن لب
 • قرمزی لب
 • پوسته پوسته شدن یا پوسته ریزی لب
 • در برخی موارد شاهد عفونت لب، تب و لرز، احساس سر درد هستید. این موارد زمانی اتفاق می‌افتند که پیگمنتر مهارت و تخصص نداشته باشد و از رنگ‌های بی کیفیت استفاده شود. در صورت چنین عوارضی باید ریموو تاتو لب را انجام دهید. اما برای پاک کردن تاتو لب هم به یک مستر حرفه‌ای مراجعه کنید تا دچار عوارض‌های بعد از آن نشوید.

بهترین رنگ برای پوست شما کدام است؟

برای انتخاب رنگ شیدینگ باید به رنگ پوست مشتری توجه شود. عدم هماهنگی رنگ لب با رنگ پوست ظاهر نامناسبی را در چهره ایجاد می‌کند. به طور کلی رنگ پوست به سه دسته روشن، متوسط و تیره تقسیم بندی می‌شود. در زیر به توضیح این دسده و رنگ مناسب شدینگ برای این نوع پوست‌ها پرداخته‌ایم:

پوست روشن

افرادی که پوست‌های روشنی دارند باید از رنگ‌هایی مثل قرمز، سرخابی و مرجانی استفاده کنند. به طور کلی رنگ‌هایی که برای پوست‌های روشن مناسب هستند در طیف رنگی صورتی، هلویی و قرمز قرار دارند.

پوست‌های متوسط

افرادی که رنگ پوست آنها گندمی رو به روشن است جزو پوست‌های متوسط هستند. برای این نوع رنگ پوست باید از رنگ‌هایی با تناژ بنفش، صورتی و هلویی پر رنگ استفاده کنند. این نوع رنگ‌ها برای افراد با تناژ پوستی متوسط باعث شادابی چهره آنها می‌شوند.

انواع رنگ شیدینگ لب برای پوست تیره

افرادی که پوست تیره دارند می‌توانند از بیشتر رنگ‌ها استفاده کنند. البته بهتر است این افراد از انتخاب رنگ‌های بنفش و قهوه‌ای پرهیز کنند و رنگ‌هایی مثل صورتی و نارنجی پررنگ را امتحان کنند. البته افرادی که پوست سبزه‌تری دارند بهتر است برای انجام این تکنیک از رنگ‌های زیر استفاده کنند:

 • تناژ جگری
 • قرمز آجری
 • قهوه‌ای
 • بنفش
 • کاراملی

ماندگاری شیدینگ لب

از آنجایی که این تکنیک یکی از روش‌های آرایش نیمه دائم یا موقتی است بعد از گذشت مدتی از بین می‌روند. یا عبارت دیگر بعد از مدتی فرم و رنگ لب‌ها ممکن است به حالت طبیعی خود برگردد. مدت زمان ماندگاری این تکنیک بین 6 تا 10 ماه است. برای اینکه مدت زمان ماندگاری این روش را بیشتر کنید باید هر ماه شدیینگ را ترمیم کنید.

البته لازم است بدانید در برخی موارد ممکن است ماندگاری رنگ لب کمتر از 6 ماه باشد. اگر این مدت زمان برای شما کمتر بود لازم است بدانید که عواملی در این موضوع دخیل بوده‌اند. برای مثال عواملی که در ماندگاری شیدینگ لب تاثیر گذار هستند عبارتند از:

 • لایه برداری لب
 • قرار گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید
 • خشک شدن بیش از اندازه لب‌ها
 • و…

زمان مناسب برای ترمیم شیدینگ لب

شیدینگ لب یک روش نیمه دائمی است. به همین دلیل باید برای ترمیم و جلوگیری از محو شدن رنگ لب‌ها هر چند وقت یکبار آن را ترمیم کنید. زمان ترمیم بستگی به کیفیت کار، کیفیت رنگ و نحوه مراقبت فرد دارد. اما به طور کلی بهترین زمان برای ترمیم آن بعد از گذشت 6 الی 8 ماه است.

تفاوت شیدینگ لب و رژلب

شدینگ و رژلب باهم تفاوت دارند. در شیدینگ از رنگ‌های خاصی برای تقویت رنگ طبیعی لب‌ها استفاده می‌شود. اما در تکنیک رژلب معمولا با رنگدانه‌های خاصی رنگ لب را به طور کامل تغییر می‌دهند. از دیگر تفاوت‌های این دو روش نوع دستگاه مورد استفاده در آنها است. همچنین مدت زمان ماندگاری شیدینگ لب نسبت به تاتو رژلب کمتر است.

شیدینگ لب برای چه افرادی مناسب است؟

تکنیک شدینگ برای افراد زیر مناسب است:

 • افراد دارای لب‌های نازک و ظریف : با استفاده از این تکنیک می‌توان لب‌ها را برجسته و بزرگتر نسان داد.
 • مناسب برای لب‌های بی‌رنگ: این روش باعث تقویت رنگ طبیعی لب می‌شود.
 • افرادی که لب‌های قرینه ندارند یا مشکلاتی مثل لکه و زخم دارند
 • افرادی که زمان کافی برای آرایش کردن ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *