مقالات

ریزش رنگ تاتو به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟

ریزش رنگ تاتو

رنگ تاتو یکی از عناصر مهم در رنگ پذیری تاتو است. ریزش رنگ تاتو برای بسیاری از افراد تبدیل به یک معضل اساسی شده است که دیگر حتی میلی به انجام تتو ندارند. در ادامه این مطلب از وب سایت نیلوفر کاظمی قصد داریم عوامل تاثیرگذار در رنگ پذیری تاتو و دلایل و علل ریزش رنگ تاتو را مورد بررسی قرار دهیم. گاهی انجام کارهایی از روی عدم آگاهی ممکن است منجر به آسیب رساندن به خودمان شود. گاهی نیز ترس بی دلیل باعث می‌شود تا دیواری پیش روی خود بسازیم که آجرهای آن اطلاعات نادرست و غلط است. اگر به انواع تاتو و آرایش دائم مثل فیبروز ابرو و… علاقه دارید و دوست دارید درباره تتو و رنگ پذیری آن بیشتر بدانید تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

مراحل ریزش رنگ تاتو چگونه است؟

کمرنگ شدن و ریزش رنگ تاتو یک اتفاق شایع بعد از تتو و آرایش دائم است. حتما برای شما پیش آمده است که چند روز بعد از تاتو دیده‌اید، هیچ رنگی روی پوست شما بجا نمانده است. در این حالت طبیعتا باید پیگمنتر خود را مطلع سازید . اما تغییر رنگ تاتو الزاما به ریزش رنگ تتو یا رنگ نگرفتن تتو نیست. چراکه بعد از تتو و آرایش دائم سیستم ایمنی بدن واکنش نشان می‌دهد و رنگدانه‌ها به عنوان یک عامل مهاجم تلقی می‌شوند و با تجمع گلبول‌های سفید سعی در هضم و بلع آنها می‌کند.

این گلبول‌ها روی رنگدانه‌های تتو را می‌پوشانند و اینگونه به نظر میرسد که تاتو پاک شده است. در بیشتر موارد 2 هفته بعد از تاتو، گلبول‌ها به طور کامل کنار می‌روند و رنگ کاشت شده در لایه دوم پوست نمایان می‌شود. اما اگر بعد از 14 روز از تتو بیشتر از 4 الی 5 درجه، پوست کمرنگ شد یا هیچ رنگی روی پوست باقی نماند، قطعا ریزش رنگ تاتو رخ داده است.

رنگ پذیری پوست به چه صورتی است؟

اجرای تاتو و عوامل انسانی یعنی پیگمنتر نقش مهمی در نتیجه تاتو دارد. معمولا پیگمنترهای حرفه‌ای به زویه دست خود در زمان اجرای تاتو توجه ویژه‌ای دارند. چراکه اگر دست در زاویه نادرستی قرار بگیرد، فضای بیشتری در پوست ایجاد می‌شود که نتیجه آن پخش رنگ است. بر خلاف تصور عموم سوزن تتو نباید در عمق زیادی از پوست وارد شود. ورود عمیق سوزن به پوست به معنی بهتر رنگ گرفتن تتو نیست. بلکه نتیجه عکس به همراه دارد. با ورود سوزن به رگه‌های خونی در بافت عمیق پوست، رنگ در زیر پوست پخش می‌شود و نتیجه کار را خراب می‌کند. بنابراین حتما توجه کنید که بهترین پیگمنتر را برای تتو و آرایش دائم انتخاب کنید.

دلایل و علل ریزش رنگ تاتو

رنگ تاتو یعنی متریال مورد استفاده و پوست افراد یکی از مهم‌ترین عوامل مورد بحث در ریزش رنگ تاتو است. اصلی‌ترین دلیل ریزش رنگ تاتو همان متریال و رنگی است که در زمان تتو استفاده می‌شود. چراکه رنگ نامرغوب باعث خرابی و از بین رفتن تتو می‌شود. بنابراین قبل از اجرای تتو از کیفیت متریال مطمئن شوید. زیرا در غیر اینصورت خطراتی جدی در انتظار شما است و باید به فکر ریموو تاتو باشید. بنابراین قبل از تتو خوب تحقیق کنید و بهترین سالن آرایش دائم را انتخاب کنید. در ادامه به علت کمرنگ شدن و ریزش رنگ تاتو اشاره کرده‌ایم:

جنس و نوع پوست از دلایل ریزش رنگ تاتو

به طور ژنتیکی و ارثی ممکن است عواملی سبب شوند که پوست ما نسبت به تتو مقاومت نشان دهد. عامل پوست را می‌توان به دو دسته بیرونی و درونی تقسیم کرد. عوامل درونی عواملی هستند که درون چشم ما مانع رنگ پذیری پوست می‌شوند. مشکلاتی از قبیل بیماری‌های قلبی، ناراحتی‌های اعصاب، اختلالات هورمونی، دوران قاعدگی و بارداری و شیردهی و مصرف برخی از داروها از عوامل درونی هستند. عوامل بیرونی تکیه بر وجه خارجی پوست دارند. جنس و رنگ پوست، رنگ تاتو، تماس با آفتاب، تماس با آب و مصرف کرم‌های مختلف و محصولات لایه بردار جزو عوامل بیرونی محسوب می‌شوند.در ادامه به چند عامل مهم در ریزش رنگ تاتو اشاره کرده‌ایم:

  1. میزان چربی پوست و باز بودن منافذ پوستی و ترشح زیاد چربی از دلیل ریزشرنگ در تاتو و هاشور ابرو است.
  2. مصرف داروهای مختلف مثل داروهای ضدبارداری، داروهای اعصاب، داروهای رقیق کننده خون، داروهای مخصوص بیماران دیابتی و داروهایی که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر میگذارند، از علت کمرنگ شدن و ریزش رنگ تاتو است.
  3. عمل جراحی اگر تازه باشد و حداقل شش ماه از آن نگذشته باشد، باعث خواهد شد تا تتو شما خوب رنگ نگیرد.
  4. مصرف برخی از مواد غذایی مضر مثل انواع مشروبات الکلی یا دخانیات از دلایل ریزش رنگ فیروز است.

عدم رعایت مراقبت‌های بعد از تتو از دلایل ریزش رنگ تاتو ابرو و آرایش دائم

مراقبت‌های بعد از تتو باعث می‌شوند تا رنگ تاتو شما به همان زیبایی روز اول بماند و تتو دیرتر از بین برود. در روز اول زخم‌های به از تتو را بپوشانید و بعد از یک یا دوساعت پوشش را بردارید. ممکن است بعد از چند ساعت ترشحاتی ببینید که کاملا طبیعی است. این ترشحات، خون و جوهر اضافی هستند که باید از پوست شما خارج شوند.  حتما با پیگمنتر خود درباره چرب کردن پوست بعد از تتو مشورت کنید. از روز دوم به بعد در زمان شست و شو نیز ممکن است اضافات جوهر از پوست شما خارج شوند که جای نگرانی ندارد. یکی از مراقبت‌های بعد از تاتو این است که تا 3 روز به محل تتو آب نزنید و در معرض خورشید قرار نگیرید. همچنین روی تتو را نخراشید و آن به شدت نخارانید. آب استخر اصلا برای تاتو خوب نیست و باعث ریزش رنگ تاتو می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *