مقالات

تاتو لب و انواع تکنیک های آن

تاتو لب

تاتو لب یکی از تکنیک‌های آرایش دائم است که با بهترین رنگ تاتو لب انجام می‌شود. تتو لب با روش‌‌های مختلفی مانند تاتو خط لب، تتو سایه لب، شیدینگ لب و میکروپیگمنتیشن و… انجام می‌شود. در روش میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ لب تنوع رنگ‌ها بسیار زیاد است و این امکان را به شما می‌دهد که از رنگ‌های دلخواه بر روی لب‌هایتان استفاده کنید. در ادامه این مطلب از سایت نیلوفر کاظمی به توضیح کامل و جامعی درباره هر کدام از تکنیک‌های تتو لب پرداخته‌ایم. تاتو لب به روش میکروپیگمنتیشن باعث می‌شود که لب‌ها، حجم و فرم مناسبی بگیرند. اگر لب‌ها خوش فرم باشند، زیبایی چهره را چندین برابر می‌کنند.

در تاتوی لب گاها رنگدانه‌های طبیعی نیز به لب تزریق می‌شوند که سبب رنگ گرفتن لب می‌شوند. اما در پوست‌های چرب و یا در مواردی که منافذ پوست باز هستند، تتو لب ماندگاری کمتری دارد. البته داروهای هورمونی و اعصاب و ضدبارداری بر روی ماندگاری تتو تاثیر دارند.  اگر یک پیگمنتر حرفه‌ای باشد و با رنگ شناسی در تاتو آشنا باشد، بهترین رنگ تاتو لب را برای شما انتخاب می‌کند. اما اگر از رنگ تاتو لب خود ناراضی بودید می‌توانید به کمک فی ریمووال براحتی این رنگ‌ها را از لب‌های خود پاک کنید. تا آخر این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با تتو لب و انواع تکنیک‌های آن آشنا شوید.

تاتو لب چیست؟

تاتو لب یک روش زیبایی است که برای زیباتر کردن لب‌ها استفاده می‌شود.  از این روش برای قرینه سازی، حجیم سازی و یا حتی رنگ بخشیدن به لب استفاده می‌شود. در واقع تکنیک تتو لب کمک می‌کند تا نواقص چهره و لب از بین بروند. از آنجایی که لب‌ها دارای رشته‌های عصبی و رگه‌های خونی بسیاری هستند به مهارت بالایی نیاز دارند که منجر به خونریزی نشود. به همین دلیل برای اجرای این تکنیک باید بهترین پیگمنتر و بهترین سالن آرابش دائم را انتخاب کنید.

تاتو لب چگونه انجام می‌شود؟

برای تکنیک تتو لب از قسمت هفتی بالای لب، لب را به دو نیمه فرضی تقسیم می‌کنند. برای شروع کار از خط وسط به سمت طرفین لب آغاز می‌کنند. سپس برای حجیم کردن لب از حرکات دوار و کوک مانند استفاده می‌شود. در قسمت بیرونی لب‌ها از خطوط کوک مانند و در قسمت درونی لب از حرکات زنجیره‎‌ای (سیم تلفنی) استفاده می‌شود. در تتوی لب قسمت‌های پیرامونی لب، رنگ تیره‌تر و قسمت‌های داخلی لب،رنگ روشن‌‌تری دارند. به این ترتیب لب‌ها حجیم‌تر می‌شوند و زیباتر جلوه داده می‌شوند.

نکات کاربردی برای تاتو خط لب و رژلب

در زمان انجام تاتو لب باید به نکات زیر توجه شود:

قرینه سازی لب

برای انجام تتو لب باید قرینه سازی به بهترین شکل انجام شود. برای این کار باید قسمت v (هفتی لب) کاملا وسط دو سوراخ بینی قرار بگیرد. همچنین طرفین لب باید در امتداد قسمت داخلی مردمک چشم باشند.

انتخاب بهترین رنگ برای تاتو لب

گزینه‌های زیادی برای انتخاب رنگ لب و خط لب وجود دارد. اما بهتر است از رنگ‌های ملایم و طبیعی برای تتوی لب استفاده شود. چراکه این رنگ‌ها تا چندین سال بر روی لب‌ها وجود دارند و باید تمام شرایط را برای انتخاب رنگ مناسب در نظر گرفت. چراکه پس از انجام تاتو لب در صورت نارضایتی، تغییر و یا پاک کردن تاتو لب کار دشواری است. پس انتخاب رنگ مناسب برای تتوی لب بسیار مهم است.

کاهش درد تتو لب

لب‌ها دارای رشته‌‌های عصبیو حساسی هستند. به همین دلیل تاتوی لب درد زیادی دارد. لذا پیگمنتر برای کاهش درد تاتو لب باید از مواد بی حس کننده استفاده کند تا لب‌ها قبل از تاتو بی‌حس شوند و کلاینت درد را حس نکند. همچنین کلاینت باید از نظر ذهنی، خود را برای انجام تتو آماده کند تا درد کمتری داشته باشد. بهترین راه برای کاهش درد تتو لب استفاده از پد بی حسی لب است.

انواع تکنیک‌های تتو لب و روش‌ های انجام آن ها

در ادامه به بررسی تکنیک‌های تتو لب و روش‌ها و تفاوت‌های آنها پرداخته‌ایم:

تاتو رژلب به روش میکروپیگمنتیشن

در میکروپیگمنتیشن لب رنگدانه‌ها توسط قلم دیجیتالی یا قلم برقی وارد لایه‌های سطحی پوست می‌شوند و لب‌ها را پر رنگ و خطوط آن را مشخص می‌کنند. با استفاده از این تکنیک دیگر نیازی به استفاده از لوازم آرایش برای لبها نیست. البته این تکنیک بعد از 6 تا 8 ماه باید ترمیم شود. در غیر اینصورت رنگ لب‌ها به تدریج کمرنگ می‌شود و پس از 2 تا 5 سال محو خواهد شد.

میکروبلیدینگ لب یکی از تکنیک‌های رژلب

میکروبلیدینگ لب یکی از آرایش‌های نیمه دائم است که رنگدانه‌ها در این روش با قلم دستی به غشای میانی پوست لب تزریق می‌شود. همچنین میکروبلیدینگ نیز باعث حجم دهی و رنگدهی و تقارن لب‌ها می‌شود.

تفاوت میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ

در میکروپیگمنتیشن از یک قلم و دستگاه دیجیتالی استفاده می‌شود به همین دلیل این تکنیک ماندگاری بیشتری نسبت به میکروبلیدینگ دارد. چراکه در روش میکروبلیدینگ رنگدانه‌ها با قلم دستی وارد پوست می‌شوند. همچنین به دلیل اینکه میکروبلیدینگ، ظریف‌تر انجام می‌شود و در عمق کمتر انتقال رنگدانه‌ها انجام می‌گیرد، زودتر پاک می‌شود. همچنین با توجه به اینکه در میکروپیگمنتیشن از قلم دیجیتالی استفاده می‌شود، زمان درمان و بهبودی کامل پوست پس از انجام این پروسه طولانی‌تر از روش میکروبلیدینگ است. بنابراین تا یک هفته بعد از میکروبلیدینگ باید از پوست لب مراقبت کنید. میکروپیگمنتشن هر 2 تا 5 سال و میکروبلیدینگ هر سال دو بار نیاز به ترمیم دارد.

اگر در انجام هر کدام از این تکنیک‌ها دو دل هستید از پیگمنتر خود کمک بخواهید تا با بررسی نوع پوست شما و چیزی که می‌خواهید، بهترین پیشنهاد را به شما دهد.

تفاوت تاتو رژلب و خط لب

در تاتو لب به روش میکروپیگمنتیشن با استفاده از قلم دیجیتالی که سوزن کوچک و ظریفی دارد رنگدانه‌ها به لایه دوم پوست تزریق می‌شوند. گاهی اوقات این کار باید چندین بار تکرار شود تا نتیجه مطلوب بدست آید. تتو لب با این تکنیک به صورت رژلب (قسمت داخلی لب) و خط لب (قسمت خارجی لب) انجام می‌شود. خط لب برای افرادی مناسب است که خطوط لب مشخصی ندارند و مشتری با استفاده از این تکنیک می‌تواند در هر زمان دلخواه، رنگ داخلی لب را تغییر دهد. اما افرادی که لب‌های رنگ پریده یا خیلی تیره دارند و دوست دارند که به لب‌های خود حجم دهند از تکنیک تاتو رژلب استفاده کنند.

مراقبتهای بعد از تاتو لب چیست؟

برای اینکه ماندگاری تتو لب بیشتر شود لازم است مراقبت‌های زیر را انجام دهید:

  • دوری از اشعه‌های خورشیدی و قرار نگرفتن در زیر نور خورشید
  • نرفتن به حمام تا 3 روز
  • عدم رفتن به استخر، سونا و جکوزی و بازی‌های آبی
  • پرهیز از دستکاری و خارش و کندن پوست لب
  • استفاده از پماد ویتامین آ به مدت یک هفته روزی 3 بار بر روی لب و استفاده از پماد هیدروکورتیزون چشمی روزی یکبار به مدت یک هفته بر روی لب

تاتو لب چه عوارضی دارد؟

بعد از انجام دادن تتو لب ممکن است لب‌ها ملتهب و متورم شوند. همچنین ممکن است اطراف لب، کبودی‌هایی را مشاهده کنید. البته این کبودی‌ها به تدریج از بین می‌روند. یکی دیگر از مشکلات و عوارض تتو لب این است که پس از انجام تاتو ممکن است رنگ تتو از رنگ مورد نظر فاصله داشته باشد و رنگ واقعی نباشد. البته برای روشن شدن این موضوع بهتر است به مدت 2 هفته صبر کنید. چراکه رنگ واقعی لب بعد از دو هفته مشخص می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *